Historia szkoły do 2004 r.

Historia Szkoły Podstawowej w Grabowie nad Prosną

1964 - 2004

 

        Po II wojnie siedziba Szkoły Podstawowej w Grabowie nad Prosną  znajdowała się w zabudowaniach poklasztornych i w budynku przy ulicy Kaliskiej 22. Było to uciążliwe dla uczniów i nauczycieli. Pomieszczenia w obiektach zostały zaadaptowane na sale lekcyjne, które wyposażono w potrzebny sprzęt oraz pomoce naukowe. Budynki te nie spełniały jednak wymogów. Sale były niewielkie i ciemne. Lekcje wychowania fizycznego odbywały się na korytarzu, a liczba uczniów ciągle wzrastała. Działacze grabowscy w roku 1955 na jednym z zebrań komitetu rodzicielskiego utworzyli Społeczny Komitet Budowy Szkoły Podstawowej w Grabowie nad Prosną, w skład którego weszli A. Masłowski, J. Osiecki, S. Prauziński i A. Mehl. Kierownikiem szkoły był wtedy J. Osiecki. Były to trudne czasy, ale władze miejskie, nauczyciele i społeczeństwo mocno zaangażowali się w sprawę budowy nowej szkoły. Od roku 1957 funkcję kierownika szkoły zaczął pełnić L. Piłaciński. W sierpniu 1962 roku przystąpiono do budowy nowej szkoły, którą usytuowano na zachodnim obrzeżu miasteczka. Dziś jest to ulica Szkolna 1. Długie przygotowania i starania zaowocowały szybkim tempem prac, nad którymi czuwał społeczny komitet budowy, komitet rodzicielski i kierownik szkoły L. Piłaciński. Budowa szkoły trwała niespełna dwa lata i już 6 lutego 1964 roku nastąpiło przeniesienie do nowego i nowoczesnego gmachu. Radość pracowników i młodzieży była ogromna, bo warunki nauki i pracy stały się wręcz komfortowe.  Nauka odbywać się mogła na jedną zmianę, sala gimnastyczna przyciągała młodzież. Do końca roku szkolnego trwało urządzanie sal i klasopracowni i organizowanie wystroju wnętrz sal lekcyjnych i korytarzy. Oficjalne otwarcie nastąpiło dopiero 27 września 1964 roku. Szkoła otrzymała  imię Aleksandra Zawadzkiego. Uroczystość otwarcia zaszczyciły swoją obecnością władze powiatowe i wojewódzkie, grono pedagogiczne, uczniowie oraz społeczeństwo miasta i okolicy.

        Na terenie szkoły istniały organizacje uczniowskie i odbywały się zajęcia pozalekcyjne. Samorząd uczniowski prowadzony przez Z. Starzyńską później M. Grzywaczewską i J. Masłowską uczył samorządności i współodpowiedzialności za sprawy uczniów.  W 1965 roku została założona Spółdzielnia Uczniowska Pszczółka, która 4 lata później liczyła już 356 członków. Prowadziła ona sklepik z przyborami szkolnym i wyrobami cukierniczymi. Opiekunem spółdzielni uczniowskiej był S. Niełacny.

        W szkole działał Związek Harcerstwa Polskiego, a od stycznia 1967 roku powstała także drużyna zuchowa, której drużynową była J. Masłowska. Harcerskie biwaki i letnie obozy od roku 1967 stały się tradycją. Istotnym wydarzeniem w 1969 roku było otwarcie harcówki dzięki finansowej pomocy komitetu rodzicielskiego i Miejskiej Rady Narodowej.

        Działająca w szkole Szkolna Kasa Oszczędności prowadzona przez T. Biegańską uczyła młodzież oszczędzania i mądrego gospodarowania swoimi wydatkami.

        Z klas V – VI rekrutowali się członkowie TPPR, którzy na swoich zebraniach poszerzali wiadomości o ZSRR i korespondowali z kolegami ze Związku Radzieckiego. Zaraz po wojnie powstało Szkolne Koło PCK, które działa po dziś dzień. Organizowało ono konkursy czystości, propagowało higienę  osobistą i estetyczny wygląd pomieszczeń.

        SKS do 1964 roku działał w bardzo trudnych warunkach, bowiem w starym budynku nie było sali  gimnastycznej. Z chwilą przejścia do nowej szkoły lekcje wychowania fizycznego i zajęcia sportowe odbywały się w sali gimnastycznej z wyposażeniem i od tego czasu datuje się szybki rozwój nowych sekcji. Nauczyciel wychowania fizycznego A. Skurniak aktywnie pracował nad sprawnością fizyczną młodzieży. Pod koniec lat sześćdziesiątych istniało także na terenie naszej szkoły kółko polonistyczne i cieszące się wielkim powodzeniem kółko filatelistyczne prowadzone przez nauczycielkę Z. Starzyńską.

        1967 rok przyniósł ważne dla Grabowa wydarzenie. Przed rokiem przypadła 550. rocznica nadania praw miejskich miejscowości Grabów nad Prosną. Jubileusz ten uczczono w dniach 22 - 30 kwietnia 1967 roku. Uroczystości przebiegały zgodnie z ustalonym  przez prezydium obchodów programem. W prezydium tym szkołę reprezentował kierownik L. Piłaciński. W czasie tygodniowych uroczystości uczczono doktora W. Biegańskiego  - syna grabowskiej ziemi i profesora T. Ciesielskigo urodzonego w Grabowie nad Prosną. Szkoła podstawowa wniosła znaczący wkład w obchody jubileuszu. Nauczyciele J. Korzeńska, M. Masłowska i S. Niełacny przez miejscowy radiowęzeł wygłosili osiem 10 - minutowych pogadanek. W sali przy Rynku odbył się wieczór historii miasta połączony ze zgaduj – zgadulą. Pogadankę historyczną wygłosił nauczyciel J. Osiecki, a część artystyczną przygotowali i prowadzili nauczyciele I. Jackowiak i M. Kowalczyk (Grzywaczewska). W programie wykorzystano wiersze L. Piłacińskiego opiewające  piękno naszego miasteczka. W dniach jubileuszu została w budynku poklasztornym otwarta Izba Pamiątek, która dla młodzieży przez lata była miejscem spotkań z historią naszej ziemi.

        W styczniu 1969 roku otwarto w szkole świetlicę z dożywianiem. Uczniowie mogli w niej ciekawie spędzać wolny czas, spożywać smaczne obiady, a w czasie jesienno – zimowym korzystać z dożywiania. Dzięki staraniom kierownika szkoły L.Piłacińskiego, F. Sipurzyński z Nadleśnictwa Wielowieś pomógł w obsadzeniu nowej szkoły drzewami, krzewami i sadzonkami róż. W marcu 1969 roku Szkoła Podstawowa w Grabowie nad Prosną otrzymała wyróżnienie za duży wkład pracy w Konkursie Czystości i Estetyki Miast prowadzonym pod hasłem Piękno miast wielkopolskich dziełem ich mieszkańców

        W 1970 roku na zasłużoną emeryturę odszedł wieloletni kierownik szkoły L.Piłaciński, a funkcję dyrektora od  1 IX 1970 roku objął L. Kuświk.

        1 stycznia 1973 roku przyniósł zmiany w administracji kraju. W miejsce gromad powołano gminy. Naczelnikiem Miasta i Gminy Grabów nad Prosną został  mgr inż. I. Jackowiak – dotychczasowy dyrektor Szkoły Rolniczej w Grabowie nad Prosną, a funkcję Gminnego Dyrektora Szkół objął M. Wieczorek. Z nowym rokiem szkolnym 1973/1974 M. Wieczorek przejął funkcję Dyrektora Szkoły Podstawowej  w Grabowie nad Prosną, a jego zastępcą został dotychczasowy dyrektor - L.Kuświk.

        Od tego czasu  rozpoczęło się dowożenie dzieci z Bobrownik, Kuźnicy Bobrowskiej, Dębicza, Skrzynek, Giżyc i Książenic.

        Nowością w roku szkolnym 1973/1974 było wprowadzenie pięciostopniowej skali ocen ze sprawowania zamiast czterostopniowej.

        W następnym roku szkolnym 1974/1975 Szkoła w Grabowie nad Prosną na mocy uchwały Miejsko – Gminnej Rady Narodowej została Zbiorczą Szkołą Gminną w Grabowie nad Prosną. Od nowego roku szkolnego 1975/1976 praca szkoły przebiegała  w nowych warunkach administracyjnych. Likwidacji uległ powiat ostrzeszowski. Miasto i gmina znalazła się w nowym województwie kaliskim. W tym roku szkolnym Zbiorcza Szkoła Gminna w Grabowie nad Prosną została objęta kompleksową wizytacją kuratoryjną, która zakończyła się w lutym 1976 roku. Podsumowania wizytacji dokonała wicekurator K. Lissy. Za całokształt pracy dydaktyczno - wychowawczej i wysoką ocenę w czasie wizytacji Kuratorium Oświaty i Wychowania w Kaliszu zdecydowało, że Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 1976/1977 odbędzie się w Grabowie nad Prosną. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz politycznych, administracyjnych i oświatowych na czele z kierownictwem Kuratorium Oświaty i Wychowania w Kaliszu, przedstawiciele młodzieży  z całego województwa, inspektorzy oświaty, gminni dyrektorzy szkół oraz licznie zgromadzona młodzież i nauczyciele.

        Szkoła w tym roku szkolnym przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu Wychowujmy do trzeźwości. Komisja Wojewódzka pod kierownictwem wizytatora M.Wichnowskiego wysoko oceniła dotychczasowy przebieg konkursu i jako przedstawicieli województwa kaliskiego wytypowała na finałowe podsumowanie konkursu do Warszawy organizatorki konkursu, zastępcę dyrektora Z. Idczak i opiekunkę samorządu M. Grzywaczewską oraz uczennicę klasy VII b Justynę Śmiatacz. Od 1 IX 1977 roku utworzone zostały klasy VII d i VIII d dla dzieci uczęszczających z Zamościa. 17 listopada 1977 roku Kuratorium Oświaty i Wychowania w Kaliszu  zorganizowało w naszej szkole wyjazdowe posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Zawodowej, w którym uczestniczyli eksperci, pracownicy poradni, pedagodzy szkolni, inspektorzy i dyrektorzy szkół. W kolejnym roku szkolnym zaktywizowała się praca ZHP. Harcerze Hufca Grabów nad Prosną otrzymali harcówkę  zbudowaną przy ulicy Wodnej. Uroczystego otwarcia 28 X 1978 roku dokonał  kurator L.Skulimowski. Wiele starań o powstanie tej placówki podejmował  Naczelnik Miasta i Gminy I. Jackowiak oraz Komendant Hufca ZHP Grabów  S. Łaski, a zbudowały ją  w czynie społecznym miejscowe zakłady  pracy.

        Dużym osiągnięciem naszej szkoły było reprezentowanie  województwa kaliskiego na Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Barwy Przyjaźni w Lesznie przez zespół wokalny naszej szkoły pod dyrekcją H. Grzywaczewskiego. W ramach IV Kaliskich Dni Przyjaźni  na koncercie galowym Dzieci – Dzieciom wystąpił zespół artystyczny naszej szkoły.

        W 40. rocznicę wybuchu II wojny światowej 2 IX 1979 w czasie patriotycznej manifestacji w Mącznikach licznie zgromadzeni uczniowie i harcerze składali kwiaty, a Komendant ZHP S. Łaski odczytał Apel Poległych. Koniec lat siedemdziesiątych to także działania podejmowane przez Gminnego Dyrektora Szkół w Grabowie nad Prosną M. Wieczorka w dziedzinie propagowania i organizowania oświaty dla dorosłych. W lutym 1980 r. odbyło się uroczyste wręczenie świadectw 40 słuchaczom kursu z zakresu Technikum Ekonomicznego organizowanego przez ZWTWP i Zbiorczą Szkołę Gminną w Grabowie nad Prosną.

        Coraz ważniejszą rolę w dziedzinie życia szkolnego spełniał sport. Nauczycielka wychowania fizycznego Z. Idczak aktywnie działająca w Szkolnym Związku Sportowym pracowała nad rozwojem sprawności fizycznej uczniów. W czasie gminnego zjazdu, 6 maja 1980 r. podsumowano osiągnięcia i nakreślono kierunki rozwoju SKS. Lata 1981 – 1982 to okres organizowania wielu wycieczek krajoznawczych, a także letnich obozów wędrownych przez Z. Idczak, A. Zmyśloną i M. Piotrowską w różne piękne zakątki Polski.

         Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych bardzo intensywnie przebiegało podnoszenie kwalifikacji przez pracowników oświaty. Piętnaście osób spośród nauczycieli grabowskich ukończyło studia magisterskie. W ramach dokształcania prowadzonego na konferencjach rejonowych ZNP i spotkaniach metodycznych  odbywały się lekcje otwarte. W kwietniu 1982 roku przybyła do naszej szkoły delegacja z Belgii, przywożąc dla dzieci dary żywnościowe i odzież. Początek października to aktualizacja administracyjnej mapy Polski. W związku z tym od Zbiorczej Szkoły Gminnej w Grabowie nad Prosną odeszły placówki oświatowe w Czajkowie, Klonie, Mielcuchach i Salamonach.  W roku 1984 zmniejszyła się liczba uczniów, gdyż po rozwiązaniu zbiorczej szkoły gminnej dzieci z Giżyc i Skrzynek zaczęły uczęszczać do ośmioletniej szkoły w swoich miejscowościach. Spore osiągnięcia na terenie województwa kaliskiego w latach 1983 – 1985 miał chór szkolny i zespoły muzyczne kierowane przez H.  Grzywaczewskiego. Zespół Fletów Podłużnych ze szkoły grabowskiej reprezentował województwo kaliskie na VII Ogólnopolskim Przeglądzie  Kameralnych Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum.  W rocznicę wybuchu II wojny światowej 1 września 1985 roku Wojewoda Kaliski M. Woźniak dokonał odsłonięcia obelisku na Placu Wolności naprzeciwko szkoły. Patronat nad tym miejscem i odznakę Opiekuna Miejsc Pamięci otrzymał Samorząd Szkolny Szkoły Podstawowej imienia Aleksandra Zawadzkiego w Grabowie nad Prosną od Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa. W imieniu młodzieży stosowny dokument odebrała opiekunka J. Masłowska. 

        Rok 1986 został w Grabowie nad Prosną ogłoszony jako Rok Jubileuszowy z powodu 570 - lecia nadania naszej miejscowości praw miejskich. Kilkudniowe uroczystości rozpoczęła sesja Rady Narodowej Miasta i Gminy w Grabowie nad Prosną na początku maja 1986 roku. Uczestniczyła w nich także młodzież szkolna. Przygotowała  występ artystyczny, którego treścią była historia  miasta łączona z  teraźniejszością. Władze miasta i uczestnicy imprezy wysoko ocenili wkład pracy dzieci i nauczycieli.

        Na pracę szkoły istotny wpływ ma podnoszenie kwalifikacji pracowników oświatowych. W końcu lat osiemdziesiątych nauczyciele poszczególnych przedmiotów zdobywali stopnie specjalizacji zawodowej I i II stopnia. Do czerwca 1988 roku zdobyło je aż ośmiu pedagogów.

       Nowa sytuacja społeczno – polityczna i pierwsze demokratyczne wybory spowodowały duże zmiany w układzie sił politycznych w naszej gminie. Pierwszym burmistrzem został S. Ofierski. W roku 1990 Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Grabowie nad Prosną podjęła uchwałę o wykreśleniu z nazwy szkoły zapisu  „imienia Aleksandra Zawadzkiego”.  Wraz ze zmianami ustrojowymi w państwie zmieniała się sytuacja w oświacie. Kuratorium  Oświaty i Wychowania przekazało dyrektorom uprawnienia z zakresu prawa pracy. Odtąd dyrektor ma decydujący wpływ na dobór kadry. Po wielu latach przerwy nauczanie religii znów powróciło do szkół.  Na mocy Ustawy o Samorządzie Terytorialnym z 8.03.1990 roku i Ustawie o Systemie Oświaty Miasto i Gmina Garbów nad Prosną jako organ prowadzący przejęła Szkołę Podstawową w Grabowie nad Prosną. Młodzież szkolna wraz ze swymi opiekunami aktywnie włączyła się w organizację uroczystości szkolnych i gminnych z okazji Święta Niepodległości 11 XI 1990 r., w czasie których miała okazję posłuchać współautora monografii Z dziejów Grabowa nad Prosną,  doktora M. Rezlera. Z końcem roku szkolnego 1991 na emeryturę odszedł zastępca dyrektora szkoły A. Jaguźny, a od 1 września tego roku tę funkcję objęła B. Jaguźna. 

        Miejscem często w szkole odwiedzanym jest biblioteka. Bogaty księgozbiór podręczny, dobre zaopatrzenie w lektury, ciekawy wystrój i miła atmosfera tworzona przez panie S. Wieczorek i M. Marchwacką przyciągały codziennie wielu czytelników, zwłaszcza kiedy biblioteka w 1991 roku przeniesiona została do większego pomieszczenia.

        Dla dzieci z naszego miasteczka każdorazowy wyjazd do teatru w Kaliszu czy Wrocławiu jest szczególnym wydarzeniem. Nauczycielki języka polskiego takie wyjazdy organizowały przy każdej sposobnej okazji. W miarę możliwości zapraszano do szkoły aktorów i tak na przykład 26 lutego 1992 roku odwiedził naszą szkołę odtwórca roli wójta z Chłopów August Kowalczyk. Było to niezapomniane przeżycie.

      Jak każdego roku w grudniu, w okresie przedświątecznym, w szkole panuje specyficzna atmosfera. Sprzyjają temu klasowe spotkania opłatkowe, wystawiane  jasełka i nauczycielskie spotkania wigilijne oraz odwiedziny uczniów u osób chorych i samotnych.

     Początek roku 1993 przyniósł kolejne ważne wydarzenie. 2 IX odbyła się w Grabowie nad Prosną Wojewódzka Inauguracja roku szkolnego 1993/1994 połączona z otwarciem nowego budynku szkolnego. Budowany wspólnym wysiłkiem Urzędu Miasta i Gminy Grabów nad Prosną, Kuratorium Oświaty w Kaliszu, społeczeństwa Grabowa nad Prosną i Fundacji Wsi Polskiej przeznaczony został dla najmłodszych  dzieci od 0 do klasy III. Licznie zgromadzeni goście, uczniowie, nauczyciele i społeczeństwo po uroczystym przecięciu wstęgi zwiedzić mogli pięknie urządzone pomieszczenia w nowej szkole. W połowie grudnia dyrektorowi szkoły M. Wieczorkowi przyznano Medal Edukacji Narodowej za zasługi w rozwoju oświaty w gminie Grabów nad Prosną. 

        W II połowie roku szkolnego 1994/1995 szkoła odniosła kolejny sukces. Nauczycielka chemii J. Miguła przygotowała do Olimpiady Chemicznej Szkół Podstawowych ucznia A.Pobłockiego, który na szczeblu krajowym zajął III miejsce. Burmistrz I. Jackowiak przyjął laureata i jego opiekunkę w obecności dyrektora szkoły, przedstawicieli rodziców i pogratulował sukcesu. Jest rzeczą oczywistą, że efektywność pracy szkoły zależy w dużym stopniu  od współpracy z rodzicami. Przedstawiciele ich skupieni w komitecie rodzicielskim, a od 1992 roku w radzie rodziców wspomagają działania dyrektora, nauczycieli, wychowawców nie tylko w sensie materialnym (dofinansowywanie uczniów najbiedniejszych, nagrody na koniec roku szkolnego, pomoc w wyposażeniu klas itp.).

        Do roku 1992 przewodniczącą Komitetu Rodzicielskiego Szkoły Podstawowej w Grabowie nad Prosną była G. Poręba, w latach 1992 – 1997 funkcję przewodniczącego  pełnił E. Geppert, po nim H. Szczypski, a od roku 2002 – I. Piastowska. Pomoc i wsparcie, inicjatywy i ich realizacja to zadania rady rodziców działającej dla dobra dzieci i szkoły.  

      Rocznicę odzyskanie niepodległości w1995 roku szkoła nasza przeżyła uroczystość, na którą czekało wiele pokoleń wychowanków. Nastąpiło wręczenie Szkole Podstawowej w Grabowie nad Prosną sztandaru. Inicjatorami ufundowania sztandaru byli rodzice - członkowie Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Grabowie nad Prosną z przewodniczącym E. Geppertem. Wiele starań w tym kierunku poczynił dyrektor szkoły M. Wieczorek i wicedyrektor B. Jaguźna. W uroczystości wzięli udział uczniowie, nauczyciele, rodzice, sponsorzy,  władze oświatowe na czele z Kuratorem Oświaty i Wychowania w Kaliszu S. Kuczyńskim  oraz władze miasta i gminy. Burmistrz Miasta i Gminy Grabów nad Prosną pogratulował pracownikom i uczniom wyróżnienia, wyraził przekonanie, że udział w poczcie sztandarowym będzie zaszczytem. W czasie mszy św. sztandar, na którym widnieją słowa Bóg-Ojczyzna-Nauka, poświęcił proboszcz ks. Bogdan Kita.

         Praca szkoły toczyła się nadal. Wydarzenia codzienne przeplatały się z faktami o wyjątkowym  znaczeniu.

         Niecodzienną wizytę przeżyli uczniowie i pracownicy w końcu września 1998 roku. W ramach wizytacji parafii w Grabowie nad Prosną przybył na spotkanie z młodzieżą dostojny gość J. Eksc. Biskup Kaliski Teofil Wilski. Wprowadzony do szkoły przez dzieci z klas pierwszych, przybył do sali, gdzie czekała młodzież, nauczyciele i przedstawiciele rodziców. Podniosła atmosfera szybko stała się serdeczna i radosna. Uczestnicy spotkania na pewno przeżyli coś wyjątkowego.

        Wraz z upływem czasu zmieniały się metody pracy w szkole. Postęp w dziedzinie  technologii w postaci kserokopiarki, komputera, internetu wtargnął również do szkoły. W roku1998utworzono więc pierwszą pracownię komputerową z finansowych środków gminnych, a w rok później powstała druga pracownia ze środków ministerialnych przekazanych w ramach realizacji programu Internet w każdej szkole. Dzieci i młodzież bardzo chętnie doskonalili umiejętności z informatyki. Do dziś jest to jeden z bardziej lubianych przedmiotów.

        Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły co roku jest Dzień Edukacji Narodowej obchodzony 14 października. W szkole grabowskiej tradycją stały się okolicznościowe spotkania nauczycieli z młodzieżą w obecności władz miasta i rodziców. Uczniowie dziękują swoim wychowawcom i nauczycielom, składając życzenia i kwiaty. Szczególnie zasłużeni nauczyciele otrzymują nagrody i wyróżnienia. Na  wyjazdowe spotkanie z dyrekcją i władzami są zapraszani emerytowani  nauczyciele.

        Rok 1999 ogłoszony został Rokiem Seniora. Włączając się w jego obchody, dzieci najmłodsze z klas I i III zaprosiły do szkoły emerytowanych nauczycieli. W czasie występu, wierszem, piosenką i kwiatami dziękowały gościom za długoletnią pracę pedagogiczną. Potem były rozmowy i wspomnienia. Dla emerytowanych nauczycieli było to przeżycie niezwykle wzruszające, a dla dzieci ciekawa lekcja wychowawcza.  

        W roku 1999 nastąpiły częściowe zmiany w zakresie oceniania, a mianowicie opracowano szczegółowe kryteria oceny uczniów. Wewnątrzszkolny System Oceniania został dołączony do regulaminu klasyfikowania i promowania.  Z początkiem każdego roku szkolnego WSO jest aktualizowany, razem ze Statutem Szkoły stanowią podstawowe dokumenty szkolne.

        Rok 1999 dla pokolenia młodych Polaków stał się przełomowy, gdyż 8-letnia szkoła podstawowa została przekształcona na szkołę 6-letnią. 1 września 1999 roku na I piętrze głównego budynku pierwszy rok nauki rozpoczęli gimnazjaliści. Wraz z nimi na cały etat do pracy w Gimnazjum w Grabowie nad Prosną przeszła wicedyrektor szkoły podstawowej B. Jaguźna jako dyrektor gimnazjum oraz nauczyciele: M. Szczypińska, S. Niełacny,  E. Haręża, B. Nawrot, K. Niełacna, R. Niełacny, G. Wieczorek oraz K. Majdziński. We wrześniu 2002 roku gimnazjaliści rozpoczęli naukę w  nowym budynku zbudowanymw obrębie dawnego boiska szkolnego. W czasie otwarcia Gimnazjum w Grabowie nad Prosną otrzymało imię Zjednoczonej Europy. 

      Dyrektor  M. Wieczorek na swojego zastępcę powołał J. Masłowską. Święto Niepodległości w roku 1999 było obchodzone w sposób szczególny, bowiem  na uroczystej sesji Rady Miasta i Gminy Grabów nad Prosną wręczono rodzinie ostatniego przedwojennego Burmistrza Grabowa nad Prosną kpt. M. Jerchela zamordowanego w Katyniu dyplom i odznakę pierwszego Honorowego Obywatela Grabowa. Młodzież szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowała okolicznościowy program artystyczny.

        Wyjątkowy charakter miała uroczystość zakończenia roku szkolnego 1999/2000, bowiem 23 czerwca 2000 r. kończył Szkołę Podstawową w Grabowie nad Prosną ostatni rocznik ośmioklasistów. Absolwenci zostali obdarowani przez burmistrza monografią Z dziejów Grabowa. W tym roku szkołę podstawową kończyli także szóstoklasiści przechodzący do 3-letniego gimnazjum.

        Szkoła zawsze borykała się z problemami finansowymi. Bardziej widoczne stało się to jeszcze po przejęciu szkół przez organy samorządowe i po wprowadzeniu 6-letniej szkoły podstawowej. Liczba  dzieci w okolicznych szkołach była niewielka, a koszty utrzymania wysokie. Rada Miasta i Gminy Grabów nad Prosną podjęła więc decyzję  o likwidacji szkół podstawowych w gminie, oprócz szkół w Bukownicy i Marszałkach. Uchwała ta wywołała wielkie emocje wśród dzieci i rodziców. Ostatecznie w roku szkolnym 2002/2003 dzieci klas 0 – 6 z Giżyc, Dębicza, Skrzynek i Chlewa rozpoczęły naukę w Szkole Podstawowej w Grabowie nad Prosną. Nauczyciele z likwidowanych szkół otrzymali pracę w Grabowie nad Prosną: w szkole podstawowej bądź w gimnazjum. 

        W czasie kolejnych wyborów samorządowych  jesienią 2002 r. wybrano nową Radę Miasta i Gminy Grabów nad Prosną. Na stanowisko burmistrza powołano E. Gepperta - wychowanka Szkoły Podstawowej w Grabowie, który ukończył ją w 1971 roku. Wielki to zaszczyt, że z grona absolwentów Szkoły Podstawowej w Grabowie nad Prosną wywodzi się obecny burmistrz miasta. 

        W dniach od 27 XI 2003 roku do 10 III 2004 roku odbyła się kompleksowa wizytacja szkoły przeprowadzona przez wizytator I. Powagę. Szkoła Podstawowa wraz z rozpoczęciem roku szkolnego weszła w 40-lecie swego istnienia. Ma 515 uczniów w 24 oddziałach i 78 dzieci w 3 oddziałach przedszkolnych. Dyrektorem szkoły od wielu lat jest M. Wieczorek kierujący gronem pedagogicznym, które składa się z 40 pełnozatrudnionych nauczycieli, 13 zatrudnionych w niepełnym wymiarze, 3 nauczycielek oddziałów przedszkolnych. Funkcję zastępcy pełni J. Masłowska, a w sekretariacie od lat pracuje M. Łępa.

Dla zwiększenia efektywności nauczania w szkole działają następujące zespoły do planowania pracy: dydaktyczny,wychowawczy, opiekuńczy.

Pracują także zespoły przedmiotowe:

-    nauczania przedszkolnego

-    nauczania zintegrowanego

-    humanistyczny

-    przyrodniczy

-    matematyczno – informatyczny

-    nauczycieli religii

-    nauczycieli wychowania fizycznego.

Świetlica szkolna organizuje opiekę dla uczniów w czasie dowozów i przerw między zajęciami oraz wydaje obiady, z których korzysta 231 osób, z tego płatnych jest 51, a finansowanych z opieki społecznej –180. Kierownikiem świetlicy jest M. Szymański. Z obiadów w świetlicy korzystają także uczniowie i pracownicy grabowskiego gimnazjum. 

Opracowała: M. Grzywaczewska